Oborniki - Parafia pw. NMP Wniebowziętej - 9-10.06.2015

We wtorek 9 czerwca 2015 r. obraz św. Józefa rozpoczął nawiedzenie w parafii pw. NMP Wniebowziętej w Obornikach. Święty wizerunek został uroczyście przeniesiony z samochodu-kaplicy do kościoła w asyście ks. kanonika Józefa Kamzola, proboszcza tej parafii i dziekana dekanatu obornickiego, ks. wikariusza Tomasza Morzyckiego i ojca Tomasza Wołoszyna z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów przez szafarzy, lektorów i ministrantów.

Następnie ks. proboszcz okadził święty obraz, wygłosił stosowny fragment Ewangelii i odmówił modlitwę przywitania. Ojciec kustosz Stanisław Plewa OCD przeczytał list Ojca Świętego Franciszka, w którym błogosławi wszystkim uczestnikom peregrynacji.

O godz. 18.00 ks. proboszcz z pozostałymi kapłanami sprawował Mszę św. i wygłosił słowo Boże.

Do godziny Apelu Jasnogórskiego wierni trwali na indywidualnej modlitwie przy wizerunku św. Józefa.

O godz. 21.00 rozpoczęła się Eucharystia, którą sprawował ks. proboszcz dla małżeństw z parafii.

Bardzo aktywnie w liturgię włączyły się osoby świeckie: małżonkowie, którzy czytali fragmenty Pisma Świętego, wykonali psalm responsoryjny i odmówili modlitwę wiernych. Jedna z par małżeńskich należąca do Domowego Kościoła podzieliła się z uczestnikami Mszy św. swoimi refleksjami na temat idei ruchu, który reprezentują, i radością, której doświadczają w tej wspólnocie.

Małżonkowie odnowili swoje śluby powtarzając słowa przysięgi za prowadzącą parą małżeńską.

W procesji z darami także szli małżonkowie. Bardzo wzruszający i nieczęsto spotykany w liturgii był śpiew Akatystu ku czci św. Józefa wykonany przez troje parafian po Komunii świętej. Na zakończenie sprawowanej Mszy św. ks. proboszcz wraz z małżonkami odmówili modlitwę-akt oddania rodzin św. Józefowi.

Następnego dnia o godz. 10.00 do świątyni przybyły osoby starsze i chore, aby uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej przez ojca kustosza i ks. proboszcza. Wierni mieli możliwość przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych. Ojciec kustosz wygłosił słowo Boże, a ks. proboszcz, na zakończenie Eucharystii odmówił modlitwę-akt, zawierzając wszystkich starszych i chorych parafian św. Józefowi.

Następnie rozpoczęło się indywidualne spotkanie wiernych ze św. Józefem w peregrynującym wizerunku, które trwało do godz. 15.00.

Po Koronce do Bożego Miłosierdzia odmówionej przez wiernych rozpoczęła się Msza św., którą odprawił ks. wikariusz i wygłosił słowo Boże.

Na zakończenie Eucharystii ks. proboszcz odmówił modlitwę-akt, poświęcając całą parafię św. Józefowi.

Ks. wikariusz odprawił nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Jezusowego.

W uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem niesiony był także obraz św. Józefa.

Po zakończeniu nabożeństwa ks. proboszcz odmówił modlitwę dziękczynną za nawiedzenie obrazu.

Ojciec kustosz podziękował wszystkim za przyjęcie świętej ikony i odczytał modlitwę synodalną w intencji rodzin. Po odśpiewaniu uroczystego Te Deum służba liturgiczna ołtarza przeniosła święty wizerunek z kościoła do samochodu-kaplicy.

Ks. kanonik Józef Kamzol jest wzorem gorliwego pasterza, dbającego nie tylko o wiernych mu powierzonych, ale i o kapłanów pracujących w dekanacie obornickim.

Niech św. Józef, Opiekun Kościoła świętego, wynagrodzi czcigodnemu księdzu kanonikowi pełną poświęcenia służbę Bogu i człowiekowi, a Wspólnocie parafialnej wyprasza Boże błogosławieństwo.

{phocagal-lery view=categories|categoryid=45}

OO. Karmelici Bosi, Sanktuarium Świętego Józefa w Poznaniu, ul. Działowa 25

Kustosz peregrynacji o. Stanisław Plewa OCD